منبع باز چیست

Open Source چیست : منبع آزاد (Open Source) اصطلاحی است که برای توصیف برنامه های رایانه ای با کد منبع خود در دسترس است تا همه بتوانند آنرا مطالعه و استفاده کنند. WordPress یک نرم افزار منبع باز است و هرکسی می تواند به کد های موجود در این نرم افزار (اسکریپت) کد منبع (source code) خود را استفاده ، مطالعه ، تغییر و توزیع مجدد کند.

منبع باز چیست

اصطلاح “منبع باز” به چیزی اطلاق می شود که افراد می توانند تغییر و به اشتراک بگذارند زیرا طرح آن در دسترس عموم قرار گرفته است.

مدل توسعه نرم افزار منبع باز این امکان را به دیگران می دهد که نه تنها کد را مطالعه کنند بلکه با آزمایش ، گزارش اشکال و ارسال تکه کد هایی آن را بهبود ببخشند. حامیان این الگوی توسعه استدلال می کنند که محیط توسعه باز به توسعه دهندگان نرم افزار اجازه می دهد تا به سرعت حفره ها و اشکالات(باگ ها) امنیتی موجود در نرم افزار را پیدا کرده و برطرف کنند.

Open Source چیست

مخالفان مدل توسعه منبع باز معتقدند كه نرم افزار منبع باز در واقع آسيب پذيرتر است زيرا اين منبع براي مطالعه و هك كردن به آساني در دسترس است. آنها همچنین استدلال می کنند که نرم افزار منبع باز کاملاً ضمانتی ندارد و اگر اتفاق بد رخ دهد ، هیچ کس مسئول خسارت نیست.

منبع باز چیست

Open Source چیست

 

با این وجود ، این فراز و نشیب ها با قابلیت توسعه و سفارشی سازی نرم افزار منبع باز جبران می شوند. این امر به راحتی در پروژه هایی مانند WordPress مشاهده می شود. وردپرس به دلیل مجوز منبع باز ، به بستر انتشار پویای وب امروزی تبدیل شده است.

تفاوت بین نرم افزار منبع باز و انواع دیگر نرم افزار چیست؟

برخی از نرم افزارها دارای کد منبع هستند که فقط شخص ، تیم یا سازمانی که آن را ایجاد کرده است – و کنترل انحصاری بر روی آن را حفظ می کند – می تواند آن را تغییر دهد. مردم این نوع نرم افزارها را “نرم افزار اختصاصی” یا “منبع بسته” می نامند.

فقط نویسندگان اصلی نرم افزار اختصاصی می توانند به طور قانونی آن نرم افزار را کپی ، بازرسی و تغییر دهند. و برای استفاده از نرم افزار اختصاصی ، کاربران رایانه باید موافقت کنند (معمولاً با امضای مجوز اولین بار که این نرم افزار را اجرا می کنند) که هیچ کاری با نرم افزاری که نویسندگان نرم افزار صریحاً مجاز به آن ندارند انجام دهند. Microsoft Office و Adobe Photoshop نمونه هایی از نرم افزار اختصاصی و منبع بسته هستند.

Open Source چیست

نرم افزار منبع باز متفاوت است. نویسندگان آن کد منبع خود را در دسترس دیگران قرار می دهند که مایلند آن کد را مشاهده کنند ، آن را کپی کنند ، از آن بیاموزند ، آن را تغییر دهند یا به اشتراک بگذارند. LibreOffice و برنامه GNU نمونه هایی از نرم افزار منبع باز هستند.

منبع باز چیست

متن باز

اوپن سورس

کد آزاد

نرم افزار متن باز

Open Source چیست

WordPress یک نرم افزار منبع باز است

وردپرس یک نرم افزار منبع باز است

متن باز

اوپن سورس چیست؟

WEBPOWER.IR

وب بلد

مقالات آموزشی

این مقاله