GPL چیست : GPL یا پروانه عمومی همگانی (General Public License) ، که گاهی به آن GNU GPL نیز گفته می شود ، رایج ترین مجوز نرم افزار رایگان است. این کار توسط ریچارد استالمن از بنیاد نرم افزار آزاد برای پروژه گنو نوشته شده است. این مجوز اجازه می دهد تا نرم افزار آزادانه مورد استفاده ، اصلاح و توزیع مجدد قرار گیرد. WordPress نیز تحت مجوز GPL منتشر می شود ، به این معنی که وردپرس یک نرم افزار منبع باز (open source) است که توسط هر کسی قابل استفاده ، اصلاح و گسترش است.پروژه وردپرس مجوز GPL را معادل فلسفی آن با لایحه حقوق می داند.

GPL چیست

مجوزهای اکثر نرم افزارها و سایر کارهای عملی به گونه ای طراحی شده اند که آزادی شما برای به اشتراک گذاشتن و تغییر کارها را از بین می برد. در عوض ، مجوز GPL برای تضمین آزادی شما برای به اشتراک گذاشتن و تغییر همه نسخه های یک برنامه – برای اطمینان از اینکه این نرم افزار برای همه کاربران خود رایگان است ، تضمین می کند. همچنین در مورد هر اثر دیگری که توسط نویسندگان منتشر شده است صدق می کند. شما می توانید آن را در برنامه های خود نیز اعمال کنید.

ویژگی های GPL

GPL چیست

  • هرکسی می تواند نرم افزار را بارگیری (دانلود) و اجرا کند

  • هر کس می تواند آن را تغییر دهد

  • هر کسی می تواند نسخه های رایگان نرم افزار را مجددا توزیع کند

  • هر کسی می تواند نسخه های اصلاح شده نرم افزار را توزیع کند.

پروانه عمومی همگانی

GPL چیست

یکی از جنبه های اصلی GPL استفاده از چیزی است که با عنوان copyleft (برعکس کپی رایت (copyright) است) شناخته می شود. Copyleft نمایشی است با کلمه حق چاپ ، اما مفهوم آن بسیار شبیه است. در واقع آن را با استفاده از قانون کپی رایت برای حفاظت از نسخه های اصلاح شده از یک کار، اما نیاز به حمایت های همان به کسانی که نسخه استفاده شود. به همین دلیل هر کار مبتنی بر وردپرس مجوز GPL را به ارث می برد. این باعث برخی بحث ها شده است زیرا برخی از شرکت ها و اشخاص سعی در فروش تم های وردپرس و افزونه ها با مجوزهای غیر سازگار دارند. با این حال ، یک احساس قوی در میان جامعه برای محافظت از لایحه حقوق وردپرس وجود دارد.

وب بلد

WEBPOWER.IR

وب بلد

مقالات آموزشی

پروانه عمومی همگانی

پروانه عمومی همگانی

GPL چیست